Förlusthelg för P02

U14 Vit åkte på Lördag kväll till Onsala för att möta deras spelskickliga lag.
Åter igen så har vi problem att få upp bollen när vi blir hårt pressade. Visst Onsala killarna spelar ett intensivt försvarsspel och domarna tillät ganska hög bedömningsnivå på matchen. Vilket drabbade oss i denna match.
Vi är även helt klart för försiktiga i vårt försvarsspel. Tex blåste domaren bara 5 fouls på vårt lag under hela matchen. Matchen slutade 38-70.

U14 Svart spelade mot Högsbo under Söndagen. För några veckor sedan vann lag vit mot ett Högsbo lag bestående av endast nybörjare med 101-34. Vilket kunde varit mycket mer.
Dessa matcher inte är särskilt utvecklande för något av lagen. Därför sade Högsbo att de skulle komma med ett något bättre lag till denna helgens match. Kanske överdrev de något. Matchen slutade 67-45. Så våra killar gjorde en bra match mot långa Högsbo killar. Dock kan de offensiva spelet bli bättre.

Ett extra krya på sig till Trobbiani som efter söndagen har en gipsad arm och kommer vara borta resten av hösten.