Nu är det min tur att blogga igen.
Sista veckan innan jul! jag och min bror var och handla lite julklappar i lördags. jag trodde ju att det skulla vara mycket folk ute men det fanns ju ingen parkering på hela knalleland. men tillslut efter en stunds letande dök den helt plötsligt upp från ingenstans och dagen var räddad! men jag är ändå ganska glad att jag lyckades fixa alla julklappar, för jag vill inte ens vetta hur mycket folk det kommer vara nu i helgen när alla kommer på att dem måste köpa julklappar och diverse annat inför julen. så till er som ska ut och julfynda i helgen lycka till!
Även sista vecka i skolan innan jul. ska bli riktogt skönt med jullov. eftersom alla ämnena för denna terminen är klara så är det inte så jobbiga lektioner utan det känns mest som att vi ska fördriva tiden med olika övningar. men dem gav oss iallafall eftermiddagen ledig.
efter att jag och johan hade varit på andreas och käkat så drog vi hem till mig och kollade på dokumentären om daniel tammet, som är född med en typ av autism men som är grym på siffror och att lära sig språk. han e helt otrolig. han satt i 5 timmar och rabblade upp decimaler i talet pi!! och lärde sig att prata isländska på en vecka!! kan rekomendera att kolla på det. det är verkligen häftigt
sen var det ju självklart träning på kvällen med mycket löpning vilket är bra för vi behöver få lite fart i benen, så vi kan vinna återstående matcher. efter träningen drog jag iväg till borås hälso för att få in ett litet gympass också. så nu är det inte mycket kraft kvar i kroppen. tur att dagen nästan är slut och man kan gå och lägga sig med gott samvete!
ciao ciao
// Jocke
Currently rated 5.0 by 13 people
- Currently 5/5 Stars.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5