En till ledig dag idag. Det betyder såklart sovmorgon. Coach Ekström tycker att vi behöver vila så här i slutet på säsongen. Tydligen kör han hårt i början av en säsong för att sedan lätta upp lite mot slutet så att kroppen håller sig fräsch. Nu när man inte är 20 längre så kan man inte mer än att tacka och ta emot. När vi väl tränar så tränar vi dock bra så att vi fortfarande håller oss i form.
Väl uppstigen ur sängen med en kopp kaffe i handen så slog jag på ESPN America lagom till NHL-matchen Vancouver-Toronto. Denna match var speciell eftersom det var Mats Sundins "hemkomst" till Toronto där han spelade i 13 säsonger. Nu spelar han ju som bekannt i Vancouver. Publiken hälsade honom välkommen med en stående ovation i 3 minuter. Jag satt hemma och rös i soffan. Mats fällde en tår och jag var ganska nära också. En konstig sak med mig är förutom att jag gillar På Spåret att jag är väldigt känslosam när idrottsprofiler hyllas, t ex vid "hemkomster" eller tröjor som hissas upp i taket. Andra blir tårögda när de kollar på sorgliga filmer men jag blir tårögd vid stående ovationer på idrottsarenor. Vet inte varför men det är bara att acceptera.
Efter matchen åkte vi ner på stan och fikade en sväng för att sedan förflytta oss till en biljardhall. Jag, Melissa, Emin, Simon, Jocke och Ryan gjorde upp om äran och jag måste stolt säga att jag gick obesegrad ur det hela. Kvällen avslutades med en film hemma i soffan. Nu ska jag titta lite på Oscarsgalan innan det är dags att lägga sig och förbereda för morgondagens två träningar och lika många lektioner. Jag hoppas Heath Ledger får Oscar för sin otroligt bra porträtt av Jokern i The Dark Knight och att Slumdog Millionare vinner för bästa film.
God natt och tack för denna vecka. Imorgon blir det ny bloggare och nya rapporter om vad som händer runt laget.
Ha det
Currently rated 4.9 by 7 people
- Currently 4.857143/5 Stars.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5