BoråsBasket i huvudstaden


BoråsBasket spelade igår en av två raka bortamatcher mot Solna Vikings. Ikväll möter man 08 Stockholm.



 

 

 

 

 

 

Borås spelade bra och ledde stora delar av matchen mot Vikings men det var mot slutet som hemmalaget vägde tyngre. I halvtid ledde man med 8p men i tredje perioden lossnade det rejält för Solna som vann den perioden med 28-15. Matchen slutade 77-74. Planens gigant var Kellen McCoy som var säker i sitt skytte och gjorde hela 28p samtidigt som han kunde dela ut 8 assists. Chris McKnight gjorde som alltid ett helhjärtat jobb och tog hela 14 returer.

 

Man stannade kvar i huvudstaden för att idag spela mot 08-Stockholm i fryshuset. Inga skador eller problem är rapporterade och man ser fram emot att spela match så nära inpå och säkra minst en vinst från resan. 08 ligger sist i tabellen men ska absolut inte underskattas, de har i form av väldige Joakim Blom en av ligans mest rutinerade och poängplockande centers. Vidare har man kvicke Willy Beck som alltid driver upp tempot och delar ut assists.  

 

Gå in på BoråsBaskets Facebook-grupp och gissa kvällens resultat! Den som kommer närmast vinner Coach Carter på DVD.

 

 

Oskar Andersson


HUVUDSPONSORER

  

  



BREDDVERKSAMHETEN





Officiell klädsponsor



 

  

 

 

            

 

 
 
 

 

© Borås Basket, Getängsvägen 12, 504 68  Borås, info@borasbasket.se,  Webmaster,  Designed by Born, Produced by Mawerix, Hosted by Pulsen