Jämn match mot mästarna
Efter en jämn och spännande match vann Norrköping i slutminuten med 84-89.
Gästerna från Norrköping visar att de trots en skakig bussresa är redo att spela på högsta nivå. Man lyckas chocka Borås genom att göra 11p på två minuter och det är inte förrän Chris McKnight stjäl bollen och dunkar i 2p som Borås tar sig in i matchen. Hemmalaget hämtar mot slutet av perioden in underläget och efter första perioden är ställningen 27-23 till Borås favör. Hemmalaget fortsätter att spela bra där Chris McKnight utmärker sig genom att ha ett finger med i allt som sker på plan. Båda lagen spelar mot mitten av perioden väldigt slarvigt anfall och lyckas inte komma till några kvalitativa avslut. Norrköping kämpar dock ikapp ledningen och med en minut kvar till halvtid har man också tagit över ledningen i matchen. Trots ett sista trepoängsförsök från Kellen McCoy så förblir ledningen Norrköpings, 35-37.
Andra halvan av matchen inleds i ett markant högre tempo och det är gästerna som lyckas bäst offensivt. Borås lyckas både stanna och stjäla bollen från Norrköping några gånger i rad vilket gör att man kan lägga i enkla poäng på snabba uppspel. De två sista minutrarna lägger dock Norrköping i en högre växel där man snabbt skapar sig lite andrum inför sista perioden med ställningen 58-64.
Intensiteten i matchen fortsätter att öka men det är gästerna som fortsätter att hålla i taktpinnen. Trots att Borås får gå till linjen och lägga i gratispoäng p.g.a upprörda Norrköpingspelare lyckas man inte hålla tätt bakåt. Med halva perioden spelad lyckas man än en gång komma ifatt Norrköping som tvingas till timeout. Samtidigt som man på allvar börjar ta över matchen börjar också den härliga publiken ge vind i seglen för hemmalaget. De sista minutrarna byter lagen viktiga poäng med varandra men det är en konstant Norrköpingsledning på 2-4p. Med endast en minut kvar är ställningen 82-86 och Kellen McCoy blir utfoulad samtidigt som Borås tar timeout. Inget av lagen lyckas göra poäng på respketive anfall och Boråsarna tvingas till att stoppa klockan genom fouls.
I hemmalaget landar Mike, Chris och C. Ryan på 20, 21 och 19p vardera vilket innebär att de är överlägset poängbäst i Borås. Vidare tar trion hälften av lagets returer. Simon Anderasen gör ett friskt inhopp och tar på 19min 6 returer, fördelar 2 assist gör 5p. Gästernas Andrew Mitchell är bäst för gästerna med 15p, 8 assists och 4 stulna bollar samtidigt somhan river ner 5 returer. Norrköping inledde fenomenalt men som så många gånger förr kommer Borås tillbaka och leder vissa delar av matchen. Men det är gästerna som får i sina skott i slutminutrarna vilket också ger dem vinsten. Borås hade chansen att än en gång slå Norrköping men som sagt så gick skotten gästernas väg det sista.
Oskar Andersson