209 cm hög Palm kommer till Borås

209 cm hög Palm kommer till Borås

 Den sista pusselbiten i vårt lagbygge är nu på plats när Michael valt att flytta till oss i Borås, en spelare med stor erfarenhet som kommer att komplettera våra unga spelare på ett utmärkt sätt. Michael har varit en av de mest tongivande centrarna i Basketligan under många år och det är självklart att hans rutin och spelstil kommer väl till pass i vårt lag.

Landslagsmeriterade Michael Palm med färskt SM-Guld för Sundsvall spelar med oss nästa säsong.  
   ” Det känns som att vårt lag nu är komplett, med unga spelare, erfarna spelare och hungrig ledarstab. Michaels underskrift är naturligtvis mycket viktig och glädjande och jag tror att Michael kommer att passa perfekt in i vårt spel och kommer att göra en mycket bra säsong. Michael kommer att vara nyttig för oss både i poängprotokollet och i returtagningsstatistiken och det gör också att våra andra spelare kommer mer till sin rätt i sina roller” säger Jonas Larsson.  
 
 ” Jag ser detta som en ny utmaning i min karriär. Det har varit många bra år i Sundsvall med SM-guldet i höstas som kronan på verket, men nu väljer jag att flytta söderut och Borås Basket verkar vara en bra klubb med en intressant satsning. Klubben har ju lyckats värva många unga duktiga killar vilket är kul. Det skall bli en mycket spännande säsong, och jag ser även fram emot att spela med ”Henke” igen som jag spelade med i Sundsvall under fyra säsonger” säger Michael.
 
 
Fakta Michael Palm:
 
Ålder: 29
Längd: 209 cm
Vikt: 110 kg
Statistik senaste säsongen: 12 poäng/match, 7 returer/match på 26
Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone
 
Boråshallen / Kansli
(Bockasjögatan 2 Borås)
Bodahallen
(Milstensgatan 25 507 42 Borås)
Sjöbohallen
(Nolhagagatan 7 506 43 Borås)
Björkängshallen
(Klinikvägen 504 57 Borås)
Hestrahallen
(Hestra ringväg 6 504 70 Borås)
Almåshallen
(Västra Nygatan 20 504 38 Borås)
Erikslundshallen
(Campinggatan 1 506 40 Borås)
Engelbrektshallen
(Engelbrektsgatan 14, 506 36 Borås)
Daltorpshallen
(Stora Tvärgränd 1, 504 33 Borås)

Hitta till våra baskethallar

Klicka här

Borås Basket, Bockasjögatan 2, 504 30 Borås, 033-41 12 25